Quên mật khẩu
 Đăng ký
Tìm
Event Fshare

Tác giả: nhunhinhanh
In Chủ đề trước Tiếp theo
Thu gọn cột thông tin

[Nam] Jung Woo - 정우 - Welcome to Me Too house ~ ♥♥♥ 260115 C'EST SI BON SHOWCASE ♥♥♥

[Lấy địa chỉ]
231#
Đăng lúc 11-12-2013 01:51:58 | Chỉ xem của tác giả
http://www.youtube.com/watch?v=DDzrkg0xQwk&feature=youtu.be
Cre : của mem nhà mềnh làm đấy nhé <3 <3 <3

Hãy xem và cùng bấn loạnnnnn
Mốc đã gần hết máu sau khi replay 4 lần =))) Tay đánh máy còn run nàyyy

Bình luận

=)))) Cái tầng 2 ý =))) Hị hị, miết rồi 10 thành 1 hị hị hị :)))  Đăng lúc 13-12-2013 06:24 PM
xưng hô bằng tên trong cái Tầng 2 nhà trọ ShinChon đó miết rồi thành quen  Đăng lúc 13-12-2013 06:11 PM
@bánh quy : Mốc - Anh Phan =)))) Quen hơm =)))) Đừng gọi em là anh nữa >.< ngượng nhắmmmm =)) Mốc thôi =)))  Đăng lúc 13-12-2013 12:30 PM
mà muốn thưa chuyện như 1 chàng trai đến gặp bố mẹ cô gái để xin phép ấy, bởi thế thấy anh dễ thương cực kì  Đăng lúc 13-12-2013 08:05 AM
em nghĩ là nhà mình cố ý dịch xưng cháu thưa bác, em lại thấy nó hay hay, kiểu h` anh rác ko phải đứng trên lập trường con trai trong nhà nữa...  Đăng lúc 13-12-2013 08:04 AM
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

232#
Đăng lúc 11-12-2013 21:21:00 | Chỉ xem của tác giả
Cho mình xin lai link video đoạn "Me Too" thần thánh của anh Rác với Mình trên Youtube thì không ra, mà link trên news thì lại bị cài riêng tư rồi

Cr: Naver

Bình luận

bạn nào mà cà da cho anh dc phẳng thế này cũng là kì công đấy ạ! nhưng dù sao anh vẫn đẹp trai... :((  Đăng lúc 11-12-2013 10:46 PM
vào tvzing có đó bạn, clip ấy có cả bạn haitai và hai mái luôn^^  Đăng lúc 11-12-2013 10:24 PM
anh già đẹp quá :((((  Đăng lúc 11-12-2013 10:19 PM
cái link Me too thì mình bó tay ùi, mình cũng ko lưu về máy... để các ss khác vào xem coi có ko. edit lại 3 dòng yk ấy! ^^ hay post ảnh cũng dc ^^  Đăng lúc 11-12-2013 09:39 PM
@nhunhinhanh: Mình nhìn cũng giống người yêu hiên tại của ổng >.< cứ tưởng ảnh gần đây!! Tội lỗi quá X.X  Đăng lúc 11-12-2013 09:35 PM
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

233#
Đăng lúc 11-12-2013 21:53:44 | Chỉ xem của tác giả
http://belectricground.com/2013/ ... -na-jeongs-husband/
bài phân tích từ blog của bạn Blue bên soompi, cực  hay và hợp lý luôn , nói thật ai coi phim khách quan cũng có thể nhìn thấy được hướng đi của phim {:408:} muốn dịch bài này ghê mà dài quá hix

Many people look to small hints and clues in the present scenes, almost turning this drama into a detective mystery. But by focusing on these small details, they fail to look at the big picture revealed by these two scenes.
Reading through forums and fansites, I often come across “clues” that people repeatedly point out. The plain white milk in the refrigerator means that the husband is surely Trash. The medical books and baseball books on the shelves indicate that the husband has to be Chilbong, the baseball player who perhaps had a change of career to physical therapist. Remember how Chilbong knew that Ssuk-Ssuk was always coming in late? For sure, he would have to live there to know this! And the list goes on…
But is this the only explanation for all this? I realized early on that if the writer/director chooses to, all these clues can be simply explained away in just the last 5 minutes of Episode 21. That got me thinking about what would be the best way for the writer to go about this without being too contrived. And then it suddenly hit me like a pile of bricks.

Did you ever think about why Ssuk-Ssuk is living at Na-jeong’s? What is Dad’s prized victory liquor from 1994 doing there? I understand that Na-jeong is a clean freak, but is it really possible for the apartment to be so clean and “moved-in” looking on their first day there? In fact, why are they even having a housewarming party on their move-in day?!
Do you see where I’m going?
You see, all this would make sense with just one simple explanation…. that Na-jeong’s husband is what Koreans would call a “데릴사위” (a son-in-law who lives with his wife’s family)! In fact, it appears that Na-jeong and her family may not have moved into a new apartment after all, but simply moved into her parents! Perhaps Na-jeong became a working professional and needed her parents to help out with raising the kids.
This would explain away everything. Why Na-jeong has a scrapbook of takeout restaurants to call on their move-in day. Why there are baseball books alongside the medical books on the bookshelf.  (It belongs to Coach Sung Dong Il’s.) How it is possible that her husband chose to order things to be delivered to their home on their first move-in day.  And if Chilbong remains close to the Sung family and often visits Na-jeong’s parents as we suspect he would even if he didn’t marry her, it would explain how he knew exactly which room at Daddy Sung’s apartment to go for a quick nap. Heck, Chilbong can even be their neighbor living in the same apartment building! That would also explain why he knows that Ssuk-Ssuk has been coming home late these days.
I’m not saying that my theory is the only option and that it’s necessarily the correct one (although I think a very good one). I mean to point out how easy it is to debunk these clues that so many people rely on.
It is noteworthy that these clues don’t necessarily rule out Chilbong or Trash as the husband. It is just as likely for Chilbong to be the 데릴사위 living with Na-jeong’s parents.
So instead of these small “clues” and “hints” which may really end up being nothing, I’d advise you to look at the big picture- the fact that this entire group still remains close friends and are in a good enough relationship to gather like this in the first place. This relationship cannot be explained away in mere minutes.

mình chỉ quote một số đoạn

For Trash to be the husband….
From the get-go, Trash is depicted as the stereotypical Korean Gyeongsang-do man. Macho and not very expressive of what he’s thinking or feeling. For such a man to stay true to his character and return to having a friendly relationship with someone who was once his love rival…
1. Ideally, Chilbong’s one-sided love for Na-jeong must remain as just that – unrequited. If Na-jeong does not show hints of ever wavering for Chilbong, all that would have to entail for Trash and Chilbong to return to having that brotherly relationship they once could have had before love rivalry got in the way is for Chilbong to simply confront Trash and admit defeat man-to-man.
2. In the scenario where Na-jeong ends up falling for Chilbong and dating him first, their relationship must be short-lived and not serious. In this scenario, it’s a bit difficult for Trash to be very welcoming of Chilbong at the wedding or for Chilbong to show up at his ex-gf’s wedding, though. It would require a more “liberal, Western” mindset from both characters.
3. Even if both men are totally cool with this very “liberal, Western” mindset, Na-jeong’s parents can not have known that Chilbong dated Na-jeong. No Korean parent would just sit and watch as their daughter’s ex-bf becomes part of the “wedding party,” out of respect for the groom. (Note: Korean weddings typically don’t have bridesmaids or groomsmen. But even so, as the photo of the five men were on display at the wedding, I will proceed to call them the wedding party.)

For Chilbong to be the husband…
In contrast to Trash, Chilbong is depicted as the stereotypical Seoul man (as fantasized by those Koreans hailing from the countryside). He’s gentle, romantic, and knows exactly what to say. Raised by divorced parents, he may be more open about certain things, like becoming friendly with his wife’s first love. This is especially true when that first love is a family friend with his wife. Problem here is not Chilbong, but how Trash would react.
1. Ideally, Na-jeong’s one-sided love for Trash must remain just that – unrequited. Trash does not shown hints of ever wavering for Na-jeong. If this happens, once Na-jeong gets over her crush on Trash, he can remain just a brother-like figure to both Na-jeong and now her husband as well, Chilbong.
—> Failed. Trash revealed that he too liked Na-jeong as a woman… and at Chilbong’s face at that.
2. In the scenario where Trash comes to accept Na-jeong’s heart, he has to do it haphazardly without much consideration of what the consequences of this would entail. Then, Trash and Na-jeong can break up, realizing that they were confused about their closeness and have mistaken this as love.
But, if Trash takes much time to consider the sticky situation presented due to the closeness of the two families, it means Trash knows exactly what he’s getting himself into and that as soon as he says yes to dating Na-jeong, he is in it for going through with it all the way to marriage.
—> Failed. Although it frustrated many people and turned them away from Trash, it was this very action that sealed the deal. Even if Trash and Na-jeong do not work out, if Trash was this serious about marriage with Na-jeong at the time they were dating, it would be proper etiquette for him to excuse himself from the wedding as the bride’s ex-bf. This would be hard to do because of the relationship between the two families, but at the very least, a typical Gyeongsang-do man like Trash would not be cool about being part of the wedding party.
3. Even after all this, if Trash turns out to be a much more open person than I ever gave him credit for, Na-jeong’s parents must still be kept in the dark that Trash and Na-jeong ever dated for the same reason as #3 above.
–> Failed. In Episode 15, Trash spoke to Na-jeong’s parents to seek for their approval in dating Na-jeong. Even if Trash was like a son to Na-jeong’s parents, as soon as he admitted to stepping out of bounds by dating their daughter, he has stepped outside of ever returning to being just a son again even if Na-jeong and Trash were to break up. Trash knew that, which explains his great hesitance in deciding to date Na-jeong.

Bình luận

ủa tưởng của nhà mình dịch hóa ra ko phải sao :-o bạn ý siu nhơn quá  Đăng lúc 13-12-2013 02:43 PM
ss ơi, có ss dịch rồi đó, bên nhà chính 1994 đó :((  Đăng lúc 13-12-2013 12:31 PM
dạ okie babe, thế có j babe cứ inbox cho iem nhá ;)  Đăng lúc 12-12-2013 06:32 PM
Mới dc chút xíu ah e ơi, hay e trans mấy đoạn fail đi ,từ dưới lên, ss tu tren xuong kaka  Đăng lúc 12-12-2013 06:00 PM
ss đẩy cho em đoạn nào em dịch đoạn đấy, babe có fb em rồi mà ! Anh Phan ý , nàng chỉ em nàng muốn em trans đoạn nào cx đc ah :)  Đăng lúc 12-12-2013 05:22 PM
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

234#
Đăng lúc 12-12-2013 00:29:49 | Chỉ xem của tác giả
Có những quãng đời, ký ức đặt thành tên. Có những con đường, đưa mình thành thương nhớ. Có những quan tâm, chẳng thể hiện bằng lời. Có những yêu thương, gần như hơi thở...

Có sao đâu khi mọi người đều nghi ngờ tình cảm của chúng ta, có sao đâu khi họ gọi đó là ngộ nhận, có sao đâu khi họ cho đó là thói quen.

Cho dù là ngộ nhận, em cũng chỉ muốn mình mãi mãi được đắm chìm trong giấc mộng này. Cho dù là thói quen, cả đời em cũng chẳng hề muốn từ bỏ

Đối với anh em vừa là 1 cô bé hàng xóm, vừa là 1 người bạn, 1 đứa em gái cũng vừa là 1 người phụ nữ. Đâu cần phân biệt rạch ròi trong tình yêu của anh có lẫn tình thân hay không, bởi em biết, đối với anh, còn ai quan trọng hơn em được nữa

Trong những năm tháng đã qua của chúng ta, những niềm vui cùng nhau chia sẻ, những mất mát cùng nhau gánh chịu, những đau đớn cùng nhau vượt qua, em chỉ mong có thể mãi nắm lấy tay anh cùng trải qua những hỉ, nộ, ái ố của cuộc đời này

"Hơn bất kỳ lời nói dài dòng nào, hơn bất kỳ từ ngữ hoa mỹ nào, ánh sáng trong đôi mắt ta đã nói lên rằng ta yêu họ"

Bình luận

thoải mái đi bạn, bạn chèn thêm ảnh nhé vì mình k biết up ảnh lên kites^^  Đăng lúc 12-12-2013 05:33 PM
http://tinyurl.com/rep94trashjeong nhà mình vào đây viết confession cho anh già và chị nhà nhé ^^  Đăng lúc 12-12-2013 04:47 PM
Bạn ơi cho mình lấy bài này đăng lên fb nhé, mình sẽ ghi cre đầy đủ^^  Đăng lúc 12-12-2013 02:13 PM
Bài hay quá!! Bạn nói rất chý lý lun ^^  Đăng lúc 12-12-2013 01:15 AM
mình muốn up ảnh thêm nh mà mù công nghệ quá nên thôi^^  Đăng lúc 12-12-2013 12:46 AM
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

235#
Đăng lúc 12-12-2013 21:54:01 | Chỉ xem của tác giả
-Các nàng nhà lao công hãy tưởng tượng tiếp khúc sau ^^

-Nên làm gì với con sói mỏ nhọn này đây :3 <cưng qué TOT>

cre: JW DCgall & soompi

-Cái này hơi họt quá, nàng nào chưa qua 18t thì
đừng click, mà thôi click cũng đc =)))

Bình luận

=))) Mốc cũng xem rồi nhéeeee <3 <3 Cầu vồng đau cả mắt ạ =)))))  Đăng lúc 13-12-2013 02:57 PM
ôi bức cuối =))))))  Đăng lúc 13-12-2013 02:52 PM
:)) em cũng hối hựn vì cái cuối quá =))  Đăng lúc 13-12-2013 11:21 AM
=))) em hối hựn vì click cái cúi quá đi, bảy màu mới chịu cơ, bị mắc bịnh lòe loẹt, show mọi nơi mọi lúc ý  Đăng lúc 13-12-2013 08:06 AM
cha mẹ ơi =))))))))))))))))))))))))  Đăng lúc 13-12-2013 02:06 AM
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

236#
Đăng lúc 13-12-2013 11:19:56 | Chỉ xem của tác giả
Feeling Only You - MV

Trời ơi, sao ổng có thể dễ thương dã man như vậy chứ, hát mà còn ngượng ngượng
chỉ muốn nhào tới ngắt mặt ổng thôi ^^

cre: JW DCgall & soompi

Bình luận

@nhu : chắc có đó em =)))  Đăng lúc 13-12-2013 11:18 PM
vậy mà trong cái Hobbies ghi là Singing, em ko biết là ở nhà lão có kính cách âm ko nữa...  Đăng lúc 13-12-2013 05:56 PM
nàng sess xuống post kế tiếp nhé ^^  Đăng lúc 13-12-2013 04:35 PM
giọng anh kiểu phá game chuyện nghiệp =)) cái đoạn nghịch mic dễ thương gì đâu :3  Đăng lúc 13-12-2013 03:46 PM
ss hong rãnh hơm ss ^^ dịch bài hát này cho em đi đc ko ạ ^^  Đăng lúc 13-12-2013 03:32 PM
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

237#
Đăng lúc 13-12-2013 16:31:21 | Chỉ xem của tác giả
Feeling only you - Lyric

Just as much as you wanted it to be me, I don’t want a lot
This mysterious sadness is just my longing feelings
Our short relationship will remain as a long lasting pain
But everything can’t change, even our precious story

I’m not crying because I’m sad, I’m just not over it
And myself when I was with you, who I knew for a long time
I can only put on this lonely smile that makes me seem even more miserable
Though I can’t say anything more

I strengthlessly turn around but I won’t be able to forget you
This isn’t what we wanted, come a little closer
As I feel you, I will tell you my sweet love, just like this
Come into my arms forever my love
Oh my love to you

I’m not crying because I’m sad, I’m just not over it
And myself when I was with you, who I knew for a long time
I can only put on this lonely smile that makes me seem even more miserable
Though I can’t say anything more

I strengthlessly turn around but I won’t be able to forget you
This isn’t what we wanted, come a little closer
As I feel you, I will tell you my sweet love, just like this
Come into my arms forever
My love oh my love my love oh my love

HT:
Không giống như những gì em mong muốn từ anh, anh không mong ước gì cả,
Nỗi buồn bí ẩn này chỉ là cảm giác khao khát của anh.

CB:
Khoảng thời gian bên nhau ngắn ngủi này của chúng ta rồi sẽ kết thúc giống như những
nỗi buồn kia, mọi chuyện sẽ chẳng thể thay đổi giống như câu chuyện của chúng ta vậy.

Oppa:
Anh không khóc bởi vì buồn, anh chỉ không thể vượt qua được nó.
Và anh cũng hiểu được bản thân mình là ai khi anh được ở gần bên em. ( woooo oh oh =))) )

HT:
Anh chỉ có thể cười  như thế này,và nó lại khiến anh còn đau khổ hơn.
Dù anh không thể nói được thêm bất cứ điều gì cả.

HT-CB-Oppa:
Mặc dù đã mệt mỏi quay lưng đi nhưng anh vẫn không thể quên đc em,
Đây ko phải là điều cả 2 chúng ta mong muốn mà, hãy đến gần bên nhau chút nữa.
Anh muốn em cảm nhận được tình yêu ngọt ngào này của anh,
Hãy ở trong vòng tay anh như thế này mãi mãi, em nhé.
Tình yêu của anh <x3> chỉ dành cho riêng em mà thôi.

cho nàng sessormaru nhé,
dịch theo cảm quan thôi nha nàng TOT

Bình luận

=)))))) em ko ngờ là lão thu âm mà đơ, ngơ, đến như vậy =))  Đăng lúc 13-12-2013 05:55 PM
Like nghìn cái <333333333333333333333 em cảm ơn ss ạ ^^  Đăng lúc 13-12-2013 04:34 PM
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

238#
Đăng lúc 13-12-2013 23:22:20 | Chỉ xem của tác giả
[Cap] Eps 16

chemistry tung tóe TOT

cre: soompi

Bình luận

trời lạnh đc thế này thì ấm :3  Đăng lúc 14-12-2013 01:02 AM
vòng tay anh đêm nay thật ấm áp... vòng tay anh là của Najeong... và chỉ riêng cô ấy mà thôi!  Đăng lúc 14-12-2013 12:20 AM
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

239#
 Tác giả| Đăng lúc 14-12-2013 00:23:59 | Chỉ xem của tác giả
[Fancam]
[13/12/13] [Event Fansign] Lotte Premium Outlets

Cre: Facebook via Utube
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

240#
Đăng lúc 14-12-2013 01:13:04 | Chỉ xem của tác giả

cap by me

Trong Reply cứ lúc buồn là đội mũ thôi
Oppa dạo này trông gầy hơn nhỉ, quay suốt thế mà {:437:}

Bình luận

:(( nhìn gầy hẳn so với lúc đầu... nhưng em thích gương mặt góc cạnh này hơn anh ah....  Đăng lúc 14-12-2013 11:28 AM
Trả lời

Dùng đạo cụ Báo cáo

Bạn phải đăng nhập mới được đăng bài Đăng nhập | Đăng ký

Quy tắc Độ cao

Trả lời nhanh Lên trênLên trên Bottom Trở lại danh sách